Léto budiž pochváleno

Prázdniny pomalu klepou na dveře, sluníčko se na nás ze široka usmívá a my pomalu roztáváme z prapodivných ledových výkyvů počasí, které nám letošní rok zatím naservíroval. Není se čemu divit, podle čínské medicíny končí desetiletí žáru, a tak z extrému do extrému lítá nejenom počasí.

V letošním roce si kromě extrémů můžeme všimnout ještě jednoho velmi silného projevu a tím je vyplavování kalného, špatného, nepatřičného. Vodní Drak, vládce letošního roku zvedá vody a na světlo světa se dostává vše, co zatím bylo skryto. V politice stejně jako v našem těle. A v politice i v našem těle je zapotřebí brát byť i jen náznaky velmi vážně. Vyplavování nečistot totiž umožňuje z pohledu klasické čínské medicíny problémy nejen pojmenovat, ale také řešit, tak jako řešíme jednodušeji akutní zánět než zánět chronický.

Tento jev se bude v létě stupňovat. V červnu a v červenci dochází podle tabulek aktuálních energií k velkým kumulacím tepla, které povedou právě k projevům tzv. zapouzdřeného ohně. Objeví se záněty, vážně bychom měli brát i záděry či afty, i tyto zanedbatelné maličkosti nás upozorňují, že se naše tělo čistí. Rozhodně bychom neměli nic přecházet, zlehčovat, odsouvat na neurčito. A ani náhodou není čas na stěžování, naším heslem by mělo být: „čím hůř, tím líp“. Vodní Drak přichází jednou za šedesát let, takže další šanci na vyčištění – těla i politiky – jen tak mít nebudeme.
Léto ale především vnímáme jako čas dovolených, her, turistiky či vodních radovánek, tak se podívejme, co nám tabulky aktuálních energií na nejbližší měsíce slibují.

Červen

si poplete lokality a naše přehrady s Chorvatskem. Hned na začátku měsíce by měly udeřit tropy. Po několika horkých dnech by se počasí mělo trochu uklidnit, ovšem kolem poloviny měsíce dojde k takové kumulaci teplých energií, že Univerzum velmi pravděpodobně nasadí proti horku obranu – výrazně posílí chlad. Letos si musíme dát pozor na opravdu silné kumulace žáru, které přijdou tentokrát kolem 15. června. Jako každý rok musíme očekávat snížení teploty oproti dřívějším dnům o 10 až 15% celsia, takže v nás venkovní teplota bude spíše vyvolávat pocit zimy. Jako vždy budeme mít problém vycítit, že chladno, které námi lomcuje, je vlastně ohromné horko a že grog nebo jiné účinné ohřívadlo určitě není na místě. Pokud minimálně nedodržíme pitný režim, připravíme si slušnou šanci aspoň na solidní angínu, protože ledviny takovýto nářez utáhnout opravdu nemusí. Naštěstí ne na dlouho. Tropy by se měly vrátit zase kolem 25. června.

Červenec

by se měl vytáhnout a ukázat léto, tak jak si ho představujeme. Červenec je v Číně obecně spojován s horkem, dvě jeho čtrnáctidenní se nazývají „malá horka“ a „velká horka“. Tyto dvojtýdny jsou spojovány s pranostikami, podobně jako u nás víme velmi dobře, co nám dovedou připravit „ledoví muži“. Hned počátkem července horko ale nebude, čekáme chladno a vzestup vod. Chladněji by mohlo být ještě pár dní na počátku druhé dekády, celkově by ale červenec mohl potěšit nejen v Chorvatsku, ale i u Máchova jezera. Červenec nám přináší ještě jeden zvláštní dar času – mezidobí Země. V tomto období dostáváme šanci k návratu k původním energiím. Pokud jsme něco neustáli, pokud jsme ztratili směr a sešli z naší cesty, mezidobí Země nám nabízí pomoc při návratu k původnímu JÁ. Číňané k tomu používají rituály. Podle čínské kosmologie se svět sestává z pěti prvků – Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda, které známe například jako sezóny. V dřívějších dobách bylo obvyklé v mezidobích Země (zhruba leden, duben, červenec a říjen) například měnit ošacení. V každé domácnosti používali pro ošacení čtyři truhly pro jaro, léto, podzim a zimu a mezidobí Země sloužilo k odložení starého a přijetí nového, v našem případě odložení letního Ohně, starého yangu a přijetí podzimního yinu, Kovu. Číňané to nechápali pouze hmotně, čím méně se zbavujeme starého, tím těžší je batoh starostí na našich zádech a tím méně si můžeme dovolit naložit další zátěž. A dřív nebo později se váha našeho báglu může stát neúnosná, klesáme pod ní a zbavit se musíme i toho, co jsme mohli jenom odložit a řešit ve vhodném čase naší budoucnosti. Všechny rituály určené k posílení Země a k návratu do stability vycházejí z uvolnění centra a uvědomění si tohoto uvolnění. To je důvod, proč dodnes využíváme mezidobí Země pro terapii například různých alergií, imunitních a autoimunních problémů či nemocí, ale také rakoviny, tedy při zátěžích přímo spjatých se Zemí. Výrazným posílením YUAN QI, základní životní energie s obrovskou podporou času se tělo dokáže daleko lépe vypořádávat se svými neduhy, u dětí dokonce často dojde k vymizení problémů na mnoho let.

Srpen

se tváří značně rozpačitě. Počátkem měsíce nasadí laťku i rtuť teploměru hodně vysoko, po pár dnech si to rozmyslí, ale polovina měsíce nám opět připomene minimálně léto u moře. Konec druhé dekády ale prožijeme nejspíš v teplých kabátech. Okolo 25. srpna se ještě oteplí, ale konec měsíce už zase není nic moc. Srpen je prvním měsícem podzimu, podle čínské kosmologie se podzim přiřazuje k prvku Kov a od nás se předpokládá, že jeho energii využijeme k vytřídění dobrého pro uskladnění a k vyloučení kalného, nepotřebného, nečistého. Očekávat tedy můžeme i vzhledem k očistným tendencím roku zhoršení kožních, plicních i střevních potíží. Nezapomeňte ovšem na heslo roku: čím hůř, tím líp. A teď už – budiž pochváleno léto.